DOMÁCÍ ÚKOLY

Na této stránce najdete domácí úkoly zadávané na přednáškách z formální logiky.
Znění úkolů, které ještě nebyly zadány (bez čísla pod čarou) se ještě může změnit

1.1 Jakým typem znaku je: stopa srnky, písmeno Morseovy abecedy, mapa? Zdůvodněte. (9 bodů)
1.2 Proč nemůže být pojem instrumentálním znakem? (5 bodů)
1.3 Materiálním předmětem pojmu senát je: a) množina všech senátorů; b) každý jednotlivý senátor; c) každý jednotlivý senát; d) množina všech senátů; e) ještě něco jiného. (3 body)

2.1 Určete aspoň 5 znaků pojmu anglický spisovatel detektivních románů. (5 bodů)
2.2 Které z následujících znaků nejsou potenciální znaky pojmu český spisovatel a proč? alkoholik; živočich; ovládající češtinu; politik; žijící v 19. století; básník; (5 bodů)
2.3 U uvedených dvojic pojmů určete, pokud je to možné pouze na základě obsahu těchto pojmů, který z dvojice má větší a který menší rozsah a zdůvodněte: řidič-taxikář; Francouz-spisovatel; kvádr-těleso; kuřáctví-drogová závislost; milovník veškerého umění-milovník barokních obrazů. (10 bodů)
2.4 Určete, v jakých vztazích jsou následující dvojice pojmů (vztahů může být víc): láska-statečnost; savec-šelma; fungující-rozbitý; lakomý-rozhazovačný; nadřazený-podřazený; graf lineární funkce-průnik dvou nerovnoběžných (netotožných) rovin. (12 bodů)

o Určete, zda se jedná o pojmy abstraktní či konkrétní a uveďte příslušný konkrétní/abstraktní korelát: čtverec, vzdálenost, běh, senátor, senát. (10 bodů)
o Které z následujících pojmů jsou kolektivní? koaliční vláda, Angličan, rodina, rodič, členství v ODS. (5 bodů)
o Uveďte druh, diferenci, nějaký rod, nějaký atribut a nějaký logický akcident predikovatelný o kusu železa. Vždy zdůvodněte. (5 bodů)
o Porovnejte následující pojmy každý s každým a určete, zda mají nebo nemají nějakou část svého rozsahu společnou: majitel savce, živočich, majitel živočicha, majitel psa, majitel kočky, kočka, pes, majetek živočicha. (Předpokládejte, že lidé nemohou být vlastněni a naopak pouze lidé mohou vlastnit). U dvojic, které mají část rozsahu společnou, uveďte příklad jsoucna, které spadá do rozsahu obou. (10 bodů)
o Porovnejte tytéž pojmy každý s každým a určete, zda mají nebo nemají společnou nějakou část svého obsahu. Uveďte případné společné znaky u každé dvojice. (10 bodů)
o Vymyslete si 5 vzájemně neslučitelných pojmů a udejte jejich definice. (10 bodů)
o U následujících pojmů určete, zda jsou konkrétní či abstraktní, a uveďte příslušný abstraktní/konkrétní korelát: moudrý, pěticentimetrový, zdraví, třída, jsoucno. (10 bodů)
o Vypracujte 2 různá esenciální dělení pojmu "pojem" a jedno dělení akcidentální. U každého dělení uveďte kritérium dělení, a zdůvodněte správnost dělení. (12 bodů)
o Určete pozorně pojmy, které jsou subjektem a predikátem následujících soudů: Někteří lidé nemají rádi houby; Acylpyrin pomáhá proti chřipce, Bez práce nejsou koláče; Úspěchu jednání zabránila neústupnost francouzské strany; Nemohu si dovolit přijít pozdě; Přijít pozdě, to si nemohu dovolit. (12 bodů)
o U následujících soudů určete jejich kvalitu a kvantitu, soudy zapište tak, aby byla kvalita i kvantita výslovně vyjádřena, a utvořte ostatní tři příslušné soudy v logickém čtverci (pozor, chyták!): Někteří politici neberou úplatky; Někteří nepolitici dávají úplatky; Lubomír Voleník byl neúplatný; Každý úplatek je třeba odmítnout; Žádná korupce nebude trpěna. (15 bodů)
o Ke každému soudu z předchozího bodu vytvořte ekvivalentní soud, obrat a obměnu, pokud je to možné. Pokud to možné není, zdůvodněte nemožnost. (15 bodů)
o Následující pojmy porovnejte každý s každým a určete a) zda mají nějakou společnou část rozsahu, pokud ano, uveďte příklad jsoucna, které je předmětem obou pojmů, a to takového, aby bylo zřejmé, že tomu tak je; b) zda mají nějakou společnou část obsahu, pokud ano, uveďte přesně nějaký společný znak. Řešení vypracujte v podobě tabulky, v níž zachováte pořadí pojmů ze zadání. Pojmy: opilství, opilec, člověk, statečnost, statečný. (20 bodů)
o U následujících soudů určete jejich kvalitu a kvantitu, soudy zapište tak, aby byly subjekt, predikát, spona, kvalita i kvantita výslovně vyjádřeny, a utvořte ostatní tři příslušné soudy v logickém čtverci:
a) Někteří režiséři točí dobré filmy
b) Ne každý film stojí za shlédnutí
c) Žádný špatný režisér nenatočí dobrý film
d) Kdo natočí dobrý film, dostane dobře zaplaceno
e) Peter Jackson je placen skvěle
(15 bodů)
o Najděte zamlčené premisy a každou z následujících zkratek rozveďte do úplného sylogismu (nebo více sylogismů, pokud bude třeba):
a) Tebe nebudu poslouchat, protože jsi hlupák.
b) Uměla vyšívat, protože všechny princezny se učily vyšívat.
c) Protože je pětka liché číslo, není dělitelná dvěma. (12 bodů)
o Vymyslete si libovolný soud a sestrojte pro něj co nejlepší argument (může sestávat i z většího počtu sylogismů). Čím obtížněji dokazatelný soud si zvolíte, tím víc bodů dostanete. (10 bodů)
o V následujícím sylogismu doplňte zamlčenou premisu, určete přesně subjekt, predikát a střední pojem, sylogismus formálně zapište; poté sylogismus co nejúčinněji napadněte distinkcí: Kdo si něco půjčuje, jedná nespravedlivě, protože každý, kdo si bere, co mu nepatří, jedná nespravedlivě. (10 bodů)
o V následujícím sylogismu doplňte zamlčenou premisu, určete přesně subjekt, predikát a střední pojem, sylogismus formálně zapište; poté sylogismus co nejúčinněji napadněte distinkcí: Bratři Mašínové byli zločinci, protože porušovali platné zákony. (10 bodů)