Tato služba se dříve jmenovala přesměrování emailu (popř emailové přesměrování). Nyní však nabízí více funkcí a tak je to již název skoro nepatřičný, na lepší jsem však nepřišel. Co tedy všechno mail umožňuje?
Základní funkčnost, kterou skaut.org nabízí je zaregistrování si nějaké emailové adresy na skaut.orgu a k ní zadat, že zprávy, které na ni přijdou, se pošlou (nezměněny, popř. např. :-) bez příloh) na tu a tu adresu či adresy. Skaut.org tedy neumožňuje maily na něm přímo čist či posílat nové, ani POP3 či IMAP přístup - to však umožňuje snad každý freemailový server, na které si můžete nechat zprávy přeposílat - a náš server by na tuto službu bohužel neměl dostatek kapacity.
Osobní email:
Chceš mít hezkou adresu něco@skaut.org? Stačí si zde zaregistrovat onu adresu, nastavit že zprávy na ni došlé se přeposílají na Tvoji současnou adresu. V Tvém emailovém klientu (Outlook, Eudora, The Bat, Mozilla mail...) pak stačí nastavit, že tvoje adresa je něco@skaut.org a máš to.
Máš-li mobil na který lze posílat email jako SMS, můžeš nastavit, že zprávy budou chodit i na Tvůj mobilní telefon. Rozdíl oproti standardních službách operátora je, že si můžeš nadefinovat v kolika zprávách Ti přijde začátek e-mailu. To je užitečné obzvláště u uživatelů Eurotelu, který umožnuje poslání pouze prvních šesdesáti znaků. (Pro Eurotel je taky přesné počítání velikosti zpráv uzpůsobeno - tzn. zadáte-li velikost kusu zprávy 60, přijde vám přesně tolik znaků z každé zprávy, aby po přidání odesílatele a u první zprávy předmětu (u dalších je předmět vypuštěn) po způsobu Eurotelu se zpráva vešla přesně do šedesáti znaků).
(Pro rejpaly: Nemám mobil s Eurotelem :-))
Emailová konference:
Chceš mít emailovou konferenci? Není nic snadnějšího - zaregistruješ si adresu konference. Jako adresy, kam se mají maily na tuto adresu přeposíláš nastavíš na členy konference. U adresy dále nastav, aby změnil replty-to hlavičku na adresu konference - tím zajistíš, že když někdo odpoví na zprávu z konference, odpověď bude automaticky opět adresována do konference. Můžeš také u vybraných adres nastavit, aby na ně nechodily přílohy (popř. příliš velké přílohy). Další užitečná možnost je možnost připojit text před předmět zprávy či možnost připojit patičku (Tebou definovaný kus textu) za text zprávy.
Konferenci je možno archivovat - celkový limit pro archiv je 1MB. Zvětšit limit lze, ale pouze u odůvodněných žádostí (pokud však opravdu máš alespoň trochu proč chtít větší archiv, neboj se mi napsat). Archiv konference lze číst na adrese mail.archiv.php?name=<adresa>, kde <adresa> je adresa konfrence (možno i bez konce adresy - tzn. bez @skaut.org či .skaut.org). Alrenativní možnost je
mail.archiv.php?id=<id>, kde <id> je identifikační číslo adresy, které lze zjistit na stránce umožnující změnu nastavení onoho emailového přesměrování.
Rozesílací seznam:
Rozesílací seznam je v podstatě jednoduchá emailová konference. - e-mail, na který když přijde zpráva, rozešle se nějaké skupině lidí. Pokud ho chceš, postup založení je v podstatě stejný jako u konference, akorát, že se nepoužije žádná z předchozích možností, které dělají z konference konferenci...
Protispamová opatření
Na serveru zatím funguje jedno protispamové ošetření. A to, že analyzuje maily dle obsažených slov (program bogofilter) a zprávám s podezřelým textem (např. s výskytem slov Viagra, university diplomas etc...) označí do předmětu řetězcem *SPAM* (tento řetězec dá na začátek spamu).
Dalším uvažovaným protivirovým opatřením je odmítání mailů se spustitelnými přílohami (.exe, .scr, .cpl, .com). Nevím, kdy a zdali bude spuštěno, tak radši na to zde upozorňuji již nyní. Vzhledem k tomu, že toto opatření už provozují některé veřejné mailové servery a k tomu, že je stejně rozumné posílaný exe soubor zabalit (např. formátem .zip), nemělo by ani toto opatření být problémem.
Varování
Pozor! Pokud použiješ funkci pro modifikaci předmětu či reply-to hlavičky, zpráva vystoupí z mailového systému a bude zpracovávána externím skriptem. To by tě tak úplně nemuselo zajímat, ale... Tento externí skript nebyl ještě na 110% ozkoušen, takže v něm možná mohou zůstavat nějaké chyby. Navíc, protože je tento skript mimo mailový systém, může se stát, že díky nějaké chybě se mail vytratí a zbude po něm ticho po pěšině. Proto prosím, u osobních mailů, kde nemáte kontrolu nad tím, zdali Ti poslaný mail došel, buď trochu na pozoru, a určitě to nejprve alespoň vyzkoušej - např pošli si mail s přílohou a zkontroluj, jestli Ti opravdu dojde v pohodě a nezměněn...
Stejné riziko hrozí u jednotlivých adres, které jsou označeny, že se maily poslané na ně mají kouskovat, či že se jim mají ořezávat přílohy. To však platí pro jednotlivé adresy zvlášť - máš-li tedy osobní adresu, kterou si necháváš přeposílat někam na freemail a navíc na mobil, nemá přeposílání na mobil žádný vliv na funkčnost přeposílání na freemail (tzn. i kdyby selhalo rozkouskování na mobil, na ten freemail Ti to tak jako tak dojde).
Pokud ale tyto možnosti nepoužiješ, je emailový systém opravdu 100% funkční - sám ho používám přes tři roky a nefungoval pouze jednou asi dva dny, když jsem zapoměl zaplatit za doménu, varování se opravdu týká POUZE NOVÝCH služeb!!!